Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski odbyła się autokarowa pielgrzymka do Wilna zorganizowana przez parafię pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach.
W dniach 28 – 30 października 2022r pielgrzymi pod duchową opieką ks. prot. Andrzeja Busłowskiego, proboszcza parafii pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach wyruszyli na Litwę. W gronie pielgrzymów były osoby z parafii w Dubinach oraz min. z Hajnówki, Białegostoku, Werstoku.
Wspólną pielgrzymkę rozpoczęto 28 października molebnem przed wyjazdem, sprawowanym w cerkwi parafialnej w Dubinach. Późnym wieczorem po zakwaterowaniu w monasterskim hotelu pielgrzymi udali się na odpoczynek.
Kolejnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Świętej Liturgii w Monasterze Św. Ducha w Wilnie. Mieli także możliwość pokłonić się relikwiom trzech św. męczenników wileńskich: śww. Antoniego, Jana i Eustachego.
Po nabożeństwie wszyscy udali się na zwiedzanie Wilna: do Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską Matki Bożej, a także min. do katolickiej katedry św. Stanisława, do cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkwi św. Paraskiewy, i cerkwi św. Mikołaja. Wspólny spacer był dobrą okazją, by szerzej poznać historię Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Litwie, przybliżyć wiadomości o Prawosławnym Seminarium Duchownym w Wilnie, podążać szlakiem wspólnego dziedzictwa kultury. Tego dnia część grupy pielgrzymów udała się także na wzgórze Giedymina, z którego roztacza się piękna panorama Wilna i górę trzech Krzyży oraz do ogrodu botanicznego.
Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie całonocnego czuwania, które sprawował Metropolita Wilna i całej Litwy Innocenty.
Wieczorny spacer po Wileńskim Starym Mieście pozwolił poznać wyjątkowy klimat stolicy Litwy, który tworzą urokliwe uliczki, zaułki, zabytki architektury
W niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w porannej św. Liturgii w cerkwi klasztornej Św. Ducha. W drodze powrotnej odwiedzili cmentarz na Rossie, jedną z najważniejszych narodowych nekropolii. Pełni refleksji i przeżyć duchowych pielgrzymi udali się do Polski. Wspólne spotkanie, rozmowy, monasterska kuchnia zapewne pozwolą na długo zachować w pamięci ten pielgrzymkowy wyjazd.
Wszystkim pielgrzymom dziękujemy za wspólny czas, życzymy duchowej radości, sił i Bożej pomocy w codziennych trudach.
ks. Andrzej Busłowski