Dzień pamięci śww. męcz. Braci Machabeuszów

Dzień pamięci śww. męcz. Braci Machabeuszów


W dniach 13-14 sierpnia br. w cerkwi na Krynoczce miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci jej patronów – św. Braci Machabeuszów. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się we wtorek nabożeństwem Całonocnego Czuwania, celebrowanym przez ihumena Pafnucego (Jakimiuka) z Zapałowa w asyście miejscowego duchowieństwa. Pod koniec nabożeństwa przy uroczystym śpiewie Swiatyj Boże na środek świątyni został wyniesiony Krzyż Święty.

W środę o godz. 9.00 został odsłużony Akatyst do śww. męcz. Machabeuszów, po którym rozpoczęła się uroczysta Boska Liturgia sprawowana przez ks. ihumena Pafnucego, w asyście ks. prot. Andrzeja Busłowskiego proboszcza parafii, ks. prot. Adama Lewczuka i ks. prot. Marka Litwiniuka. Podniosły charakter Święta szczególnie podkreślał przepięknie śpiewający chór pod kierownictwem Dawida Jakubowskiego i Krzystofa Haponiuka. Po Ewangelii ze słowem pouczenia do licznie zebranych w tym dniu wiernych zwrócił się o. ihumen Pafnucy. W swoim kazaniu przedstawił sylwetkę śww. Braci Machabeuszów, podkreślił rolę Św. Krzyża w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, a także wezwał wszystkich wiernych do niezachwianego stania na straży Świętego Prawosławia.

Po zakończeniu Liturgii miała miejsce uroczysta procesja do cudownego źródełka przy którym został odprawiony „czyn” małego poświęcenia wody oraz poświęcony został miód przyniesiony w tym dniu przez wiernych. Na zakończenie ze słowem do licznie zebranych wiernych zwrócił się ks. proboszcz, który podziękował przybyłemu duchowieństwu za modlitwę, chórowi za wspaniałą oprawę muzyczną nabożeństwa oraz licznie przybyłym wiernym za obecność mimo deszczowej aury i zaprosił na agapę przygotowaną przez parafian, która była przedłużeniem eucharystycznej modlitwy.

Tekst: Iwo Cyuńczyk