„Nasza Krynoczka – muzyka źródeł. Przyjdź, zobacz, zaśpiewaj. Tradycja zachowana w kulturze regionalnego śpiewu okolic Puszczy Białowieskiej”

„Nasza Krynoczka – muzyka źródeł. Przyjdź, zobacz, zaśpiewaj. Tradycja zachowana w kulturze regionalnego śpiewu okolic Puszczy Białowieskiej”


To projekt, który odbył się z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i Całej Sawy a współfinansowany został ze środków budżetu województwa podlaskiego. Głównym celem wydarzenia było przybliżenie dzieciom i młodzieży śpiewu w tradycji zachowanej w kulturze regionalnej okolic Puszczy Białowieskiej.

Spotkania warsztatowe odbywały się  od 24.05 do 11.09.2021r. Przez ten okres młodzi artyści mogli nauczyć się piosenek ludowych w języku rosyjskim, ukraińskim, białoruskim jak i pieśni paraliturgicznych. Warsztaty miały miejsce w sali przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach i odbywały się pod kierownictwem Patrycji Siemiackiej. Gdy za oknem była piękna pogoda spotkania odbywały się na świeżym powietrzu. Całość wydarzenia zakończyły dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce 25.09, w milej atmosferze dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Hajnówka w miejscu Kolejki
Leśne , przy ognisku. W wykonaniu młodzieży można było usłyszeć utwory takie jak .,,Czerwona ruta”, ,,Nese hala wodu”, ,,Raju raj”, ,,Pa maram”, ,, Rozprahahte chłopcy koni”.
26.09 po św. Liturgii licznie zgromadzeni w świątyni na Krynoczce mogli wysłuchać koncertu pieśni paraliturgicznych w wykonaniu uczestników warsztatów. Były to między innymi „Nocz hlubokaja”,,,Wiera Prawosławna”, ,,Mira Zastupnice”, ,,Blahodariu Tiebia Spasitiel”, ,,Otcze Niebiesnyj” ,,Sława Bohu za wsio” i ,,Strannik”. Projekt umożliwił przede wszystkim poznanie lokalnych utworów, które dokładnie znają starsze pokolenia. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie wydanie Bohohlasnika oraz płyty DVD z utworami paraliturgicznymi. Podczas ostatnich spotkań warsztatowych odbyło się nagranie płyty. Podsumowaniem wspólnej pracy podczas warsztatów i koncertów było spotkanie w sali parafialnej przy herbacie i okolicznościowym torcie.

Patrycja Siemiacka
Zdj ks. Andrzej Busłowski

Galeria