Przybycie relikwii św. męcz. Młodzieńca Gabriela

Przybycie relikwii św. męcz. Młodzieńca Gabriela


Wtorek 9 lutego 2021 r. był dla naszej parafii dniem wyjątkowym. W naszej parafialnej cerkwi z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski i błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego spoczęła cząsteczka relikwii św. męcz. młodzieńca Gabriela umieszczona w jego ikonie.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2020 r. dzieci z chóru dziecięcego naszej parafii wyruszyły po świątecznej Liturgii, aby wychwalać w kolędach Nowonarodzonego Zbawiciela. Zebrane za kolędowanie ofiary zostały przeznaczone na zakup do cerkwi parafialnej ikony patrona dzieci i młodzieży – św. męcz. młodzieńca Gabriela.

I właśnie we wtorek, nie zważając na śnieżycę, duchowieństwo, dyrygenci oraz najmłodsi parafianie z Dubin wraz z rodzicami udali się na pielgrzymkę autokarową do Soboru św. Mikołaja w Białymstoku, aby uczestniczyć w akatyście i pokłonić się relikwiom swojego patrona.

Po nabożeństwie Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub na ręce proboszcza – ks. Andrzeja Busłowskiego przekazał ikonę z relikwiami, która została uroczyście powitana w cerkwi przez oczekujących parafian. Po krótkim molebnie wierni mogli oddać cześć św. męcz. młodzieńcowi Gabrielowi.

Ikona św. męczennika Gabriela to trzecia ikona z relikwiami w naszej cerkwi. Rok temu z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy i błogosławieństwa Metropolity Poczajowskiego Włodzimierza przybyły do naszej parafialnej świątyni ikony z relikwiami św. Hioba i św. Amfiłochiusza Poczajowskiego.