Niedziela Niewiast Niosących Miro w Dubinach

Niedziela Niewiast Niosących Miro w Dubinach


Niedziela o św. Tomaszu, zwana też Niedzielą Antypaschy, bądź też Niedzielą Przewodnią, to czas, w którym wyznawcy prawosławia najczęściej spotkają się na cmentarzach. W naszej parafii w tym dniu modliliśmy się nad grobami ludzi spoczywających na „starym cmentarzu”.

W ostatnią niedzielę, 8 maja, z modlitwą zaupokojną parafianie odwiedzili groby najbliższych na cmentarzu parafialnym w Dubinach.

W przededniu dnia Żen Mironosic w cmentarnej cerkwi św. pror. Eliasza nabożeństwo całonocnego czuwania odprawił proboszcz parafii ks. Andrzej Busłowski. W niedzielny poranek Św. Liturgię celebrował ks. Jan Kazimiruk, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie. Swym śpiewem nabożeństwa upiększał chór parafialny pod kierownictwem Krzysztofa Haponiuka. Uroczystości zakończyła procesja wokół cerkwi i modlitwa nad grobami duchownych, którzy związani byli z naszą parafią i spoczywają na cmentarzu w Dubinach.

W czasie nabożeństw duchowni z sąsiednich parafii modlili się nad grobami spoczywających tu dubińskich parafian. Jednak w tym dniu modlitwa nie miała charakteru żałobnego. Wspominając tych, którzy odeszli, żywi dzielili się ze zmarłymi radością Zmartwychwstania. Zamiast modlitwy żałobnej był słyszany radosny troparion Święta Świąt. Na grobach prócz zniczy, pojawiły się też kolorowe jajka, będące symbolem życia.

Zdjęcia