Podsumowanie Akcji – zbiórka darów dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Poczajowie i Banczenie w Ukrainie

Podsumowanie Akcji – zbiórka darów dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Poczajowie i Banczenie w Ukrainie


Na początku kwietnia b.r. parafia prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach zorganizowała kolejną zbiórkę artykułów dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Ławrze Poczajowskiej i monasterze Wniebowstąpienia Pańskiego w Banczenie w Ukrainie. Zbiórka odbyła  się z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Pawła, Biskupa Hajnowskiego. W tygodniu Paschalnym dary dotarły do Ławry Poczajowskiej i do Monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego w Banczenie.

Wielu darczyńców otworzyło swoje dobre serca na potrzeby bliźniego. Do zbiórki przyłączyły się parafie prawosławne: z Białegostoku – parafia  p.w. Św. Ducha, Św. Jana Teologa,  Zmartwychwstania Pańskiego, Wszystkich Świętych, Hagia Sophia;  z Hajnówki – parafia Św. Trójcy, Św. Dymitra oraz Św. Jana Chrzciciela; a także parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie i Orzeszkowie; parafia Św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie; Św. Jerzego w Siemianówce; Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Kleszczelach; parafie Dekanatu Gródeckiego i Sokólskiego oraz Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu;  Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów z Białegostoku, Bractwo Cyryla i Metodego z Hajnówki, Niepubliczne Przedszkole im. Św. mł. Gabriela i Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 Św. Abp Łukasza Wojno – Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim. Wsparcia potrzebującym udzielili też bielscy biznesmeni i pracownicy służby medycznej.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich ofiarodawców udało się zebrać ponad 22 tony artykułów żywnościowych, środków czystości i środków chemicznych, artykułów gospodarstwa domowego i artykułów higienicznych, dzieci zaś dostały: produkty żywnościowe, środki czystości,  ubrania, słodycze. Sprzęt gospodarstwa domowego w tym pralki pojechały do Domu Dziecka w Banczenie.

Słowa podziękowania za przekazaną pomoc  dotarły do nas od Metropolity Poczajowskiego Włodzimierza. W liście dziękczynnym skierowanym do Wszystkich tych którzy pomogli czytamy…

              Nasz kraj doświadcza bardzo trudnej brutalnej rzeczywistości. Działania wojenne spowodowały  że wiele milionów ludzi straciło dach nad głową i pozostało bez środków do życia

Ławra Poczajowska od ponad dwóch  miesięcy daje schronienie dla uchodźców ze wschodu i południa kraju gdzie toczą się obecnie działania wojenne.

Dzięki Waszemu staraniu i pomocy otrzymaliśmy ogromne wsparcie humanitarne które rozdysponowaliśmy wśród uchodźców i potrzebujących rodzin wielodzietnych.

Z całego serca dziękujemy za tak hojnie okazaną pomoc uchodźcom w tym trudnym okresie.

Niech Opieka Przenajświętszej Bogurodzicy i orędownictwo Św. Hioba i Amfiłochiusza będzie ze wszystkimi Wami.

        Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, proboszczom, duchowieństwu, parafianom, młodzieży z Bractw Parafialnych, uczniom z Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce i wolontariuszom, którzy pracowali przy zbiórce, segregacji,  pakowaniu zebranych produktów i przygotowaniu do transportu.

Za okazane serce i miłosierdzie wobec potrzebujących Spasi Hospodi!

Tekst: ks. Andrzej Busłowki
zdjęcia hierodiakon   Nifont (Poczajów)