Pierwsza spowiedź i zakończenie roku szkolnego

Pierwsza spowiedź i zakończenie roku szkolnego


W sobotę 27 czerwca ośmioro z grona  najmłodszych parafian, uczniów  Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Dubinach po raz pierwszy przystąpiło do sakramentu spowiedzi.

Dzieci przygotowywały się do tej ważnej uroczystości w trakcie lekcji religii oraz podczas dwóch spotkań zorganizowanych przez parafię. Na pierwszym spotkaniu z proboszczem ks. Andrzejem Busłowskim w ramach teoretycznego przygotowania się do spowiedzi uczniowie i rodzice wysłuchali prelekcji dotyczącej tego wyjątkowego sakramentu, jego znaczenia dla życia „Domowej Cerkwi”, dla funkcjonowania prawosławnej rodziny w życiu liturgicznym Cerkwi. Dzieci zostały zapoznane z zasadami przygotowania się do spowiedzi,  dowiedziały się czym jest spowiedź naszych grzechów, poznały modlitwę przed spowiedzią (o wybaczenie grzechów), wspólnie przeanalizowały przykładowe pytania pomocne w przygotowaniu do spowiedzi.  Rodzice mogli  pogłębić wiedzę dotyczącą sakramentu spowiedzi, skorzystać ze wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o tym sakramencie, jak podejmować z nimi takie tematy jak: sprawiedliwość, wybaczenie i prośba o wybaczenie, jak rozumieć Dekalog.   Podczas drugiego spotkania prowadzonego przez  ks. Marka Litwiniuka dzieci i rodzice uczestniczyli praktycznym przygotowaniu do spowiedzi – dowiedzieli się o tym jak należy zachować się w cerkwi i podczas spowiedzi. Aby utrwalić informacje dzieci otrzymały karty pracy przypominające najważniejsze wiadomości ze spotkań oraz modlitewniki.

W niedzielę, podczas Świętej Liturgii dzieci przystąpiły do sakramentu Świętej Eucharystii. Następnie wszyscy uczniowie zgromadzeni w tym dniu w cerkwi, uczestniczyli w dziękczynnym molebniu kończącym rok szkolny. Po zakończeniu nabożeństwa dzieci, które pierwszy raz przystąpiły do sakramentu spowiedzi otrzymały na modlitewną pamiątkę ikonę i książeczkę wydaną z okazji  200. rocznicy kanonizacji i 300. rocznicy otwarcia relikwii, św. męcz. Gabriela Zabłudowskiego „O św. Męczenniku Młodzieńcu Gabrielu Zabłudowskim – patronie dzieci”. Miłym akcentem  tego dnia było także  podsumowanie rocznej pracy parafialnego chóru dziecięcego, prowadzonego przez panią  Patrycję Siemiacką.  Wszyscy mali chórzyści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Na zakończenie nauczyciele religii ze Szkoły Podstawowej w Dubinach: panie Irena Baczyńska i Aniela Litwiniuk wszystkim obecnym w cerkwi uczniom wręczyły dyplomy ukończenia nauki religii prawosławnej w tym roku szkolnym.

Dzieci przystępujące do sakramentu spowiedzi, po niedzielnej św. Liturgii spotkały się z rodzicami i najbliższymi w sali parafialnej na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez Rodziców.

Tekst ks. Andrzej Busłowski