Praktycznie o prosforze w Dubinach

Praktycznie o prosforze w Dubinach


Dnia 18 maja w sali parafialnej przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach odbyły się warsztaty pieczenia prosfor dla  młodzieży – uczniów II  Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce, Szkoły Podstawowej w Dubinach. Poprowadził je pan Dawid Jakubowski, dyrygent chóru w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Doświadczenie duchowości, poprzez teorię połączoną z praktyką zawsze pozostaje w pamięci na długo i to właśnie mogliśmy poczuć: czytając modlitwy przed podjęciem tego zadania, ugniatając ciasto z mąki, drożdży, wody, soli. Wycinanie, stawianie pieczątek, nakładanie krążków symbolizujących dwie natury Chrystusa to przeżycia, które na długo zapamiętamy. Zapamiętane cenne wskazówki pana Dawida dotyczące odpowiednich proporcji, wyrobu ciasta, temperatury i czasu pieczenia pozwolą nam w przyszłości posłużyć pomocą w poszczególnych parafiach, gdzie prosfory są wypiekane.

Bardzo dziękujemy p. Dawidowi, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i matuszce Lilli za umożliwienie wzięcia udziału w tych warsztatach.

Uczestnicy

Zdjęcia