Sukces chóru „Krynoczka”

Sukces chóru „Krynoczka”


W dniach 13-18 maja 2024 r. w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce odbywał się 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Czwartkowe popołudnie było szczególne dla chóru „Krynoczka” z naszej parafii.

Chór „Krynoczka” tworzą osoby, które przyjeżdżają na nabożeństwa na Krynoczce. Las, przyroda i cisza sprawiają że miejsce jest swoistym kurortem terapeutycznym dla duszy. Wyciszenie i oddalenie od życiowych spraw każdy odnajduje w cerkwi i źródełku w puszczy Białowieskiej. To tu właśnie amatorzy śpiewu cerkiewnego, swoim zaangażowaniem i oddaniem cerkwi, wychwalają Boga, poprzez śpiew na nabożeństwach. Miejsce skupia nie tylko chórzystów naszej parafii, ale też z innych okolicznych cerkwi.

Po wielotygodniowych przygotowaniach chór wystąpił w czwartek 16 maja na festiwalu w hajnowskim soborze, prezentując następujące utwory:

  1. Krest Chranitiel – S.Trubaczowa
  2. Sowiet Prewiecznyj – D.Sołowiowa
  3. Radujtiesia ludije – koncert paschalny G.Sarti (w przełożeniu na mały chór)
  4. Pred dwiermi chrama Twojeho – W.Kowaldżi
  5. Swietie tichij – melodia wałaamskiego monasteru
  6. Chwalitie imia Hospodnie – melodia grecka w kompozycji Denisowej.

Dyrygowali Krzysztof Haponiuk oraz Julia Prokopiuk.
W sobotę 18 maja w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się ogłoszenie wyników, po czym Koncert Galowy w hajnowskim Soborze Św. Trójcy. Chór „Krynoczka” zajął 2. miejsce w kategorii chóry parafialne wiejskie.

Zdjęcia