Święto Narodzenia Bogurodzicy

Święto Narodzenia Bogurodzicy


W czwartek 21 września Cerkiew prawosławna uroczyście świętowała pierwsze wielkie święto w nowym roku liturgicznym. Dla prawosławnych wiernych jest to dzień radości i nadziei, o których przepięknie mówią słowa troparionu śpiewane w tym dniu: „Narodzenie Twe, Bogurodzico Panno, obwieściło radość całemu światu, albowiem z Ciebie zajaśniało Słońce Prawdy, Chrystus Bóg nasz…”.

Święto Rożdiestwo Preswiatoj Bohorodicy to dzień szczególny w naszej parafii. Świąteczne uroczystości rozpoczęły od całonocnego czuwania celebrowanego przez proboszcza ks. Andrzeja Busłowskiego i ks. Marka Litwiniuka.

Następnie w czwartek z rana odprawiono akatyst ku czci Narodzenia Bogurodzicy oraz małe oświęcenie wody. Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Jan Romańczuk, proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, w asyście zaproszonych duchownych.

W nabożeństwie, które śpiewem upiększały oba chóry, dorosłych i dziecięco-młodzieżowy, uczestniczyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dubinach.

Świąteczne uroczystości zakończył krestnyj chod.

Zdjęcia