Warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży

Warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży


Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski  dnia 11 września 2023r.  w naszej parafii rozpoczęły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Naukę pisania ikon rozpoczęło 13 uczniów z Hajnówki i okolic.

Zajęcia prowadzi ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.

Organizatorem warsztatów jest parafia Zaśnięcia NMP w Dubinach a zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Pierwszego i drugiego dnia młodzi uczestnicy zapoznali się z teologią ikony, sztuką jej wykonania, dowiedzieli się jak wykonać emulsję, przy pomocy której rozrabiane są kolory. Każdy z uczestników otrzymał swoją zagruntowaną deskę na której wykonał szkic postaci Świętego Mikołaja.

Po tym etapie wszyscy pod bacznym okiem ikonopisca ks. Pawła Zabrockiego  przystąpili do prawdziwego pisania ikony zaczynając od szaty.

Warsztaty odbywają się każdego dnia od godziny 16.00 do 20.00. Planowane zakończenie warsztatów to 15. września.

Ks. Andrzej Busłowski

Zdjęcia