Warsztaty ikonograficzne w Dubinach

Warsztaty ikonograficzne w Dubinach


Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 14 -20 września 2020 r. przy naszej parafii odbyły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży.

Naukę pisania ikon rozpoczęło 16 uczniów z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów była Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadził ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.

W czasie warsztatów nie tylko z wielkim oddaniem i troską przekazał On  swoją wiedzę i umiejętności, ale ukazał wyjątkową drogę do Chrystusa, drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi  rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej.  Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro i otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka. To spotkanie przemieniło  wszystkich. Nie tylko dużo można było się  nauczyć, ale też lepiej poznać samego siebie i stworzyć w tej grupie – wyjątkową więź.

Co warto zaznaczyć, uczestnicy warsztatów zgłębili nieznaną dotąd sztukę ikonografii. Dowiedzieli się, że przy pisaniu ikony,  obowiązują pewne kolejne czynności. Zatem na początku nakładali ciemne barwy, a później wszystko  rozjaśniali. Następnie  w odpowiedniej kolejności wykonywali takie elementy jak: twarz, włosy, tułów, a także tło oraz ramę, nimb, podpis. Praca ta wymagała cierpliwości, ponieważ każda nałożona warstwa farby musiała wyschnąć, dlatego gdy jeden element sechł, trzeba było  zajmować  się innym. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienie, udało się wydobyć rysy z pisanego oblicza Zbawiciela. Był to najtrudniejszy etap tworzenia ikony – trzeba było z uwagą używać farb. Uczestnicy poznali nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem, poznali znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa.

Ostatni dzień warsztatów to było doprecyzowanie  prac. Zostało poprawione to, co nie do końca wyszło – w końcu  wszyscy robili to po raz pierwszy! Ostatnim etapem było podpisanie ikony. Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisali ikonę Chrystusa  to jednak każda ikona była inna, gdyż każdy z uczestników wkładał w nią cząstkę siebie.

Każdemu uczestnikowi warsztatów na koniec została wręczona  na pamiątkę wspólnego przedsięwzięcia piękna książka: „Uczymy się z ikon – Życie Jezusa Chrystusa.”

Uczestnicy wyrazili swoje podziękowania organizatorom i o. Pawłowi Zabrockiemu za poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i matuszce Lilli za troskę i słodkie poczęstunki jakimi raczyli każdego dnia warsztatów.

Własnoręcznie wykonana ikona to szczególna pamiątka wspólnego trudu uczestników warsztatów, które z Bożą pomocą udało się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś ukończy Policealne Studium  Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał o. Paweł Zabrocki.

Bardzo uroczysta dla uczestników warsztatów chwila poświęcenia ikon nastąpi dn. 18 października b.r. Wtedy spotkają  się wszyscy w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach by z rodzinami i bliskimi uczestniczyć w  św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, by poświęcone już ikony zabrać do swoich domów.

Projekt warsztatów współfinansowany był ze środków budżetu województwa podlaskiego.

Tekst i zdjęcia

Uczestnik warsztatów

Natalia B,