Zakończenie warsztatów pisania ikon w Dubinach

Zakończenie warsztatów pisania ikon w Dubinach


Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 11 – 17 września 2023 r. przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach odbyły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Naukę pisania ikon rozpoczęło 13 uczniów z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów była Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadził ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. W czasie warsztatów nie tylko z wielkim oddaniem i troską przekazał On swoją wiedzę i umiejętności, ale ukazał wyjątkową drogę do św. Mikołaja – drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej. Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro i otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka.

Uczestnicy podczas warsztatów dowiedzieli się, że przy pisaniu ikony obowiązują pewne kolejne czynności. Na początku nakładali ciemne barwy, a później wszystko rozjaśniali. W odpowiedniej kolejności wykonywali wszystkie elementy, rozpoczynając od szaty, następnie włosy, twarz, a także tło oraz ramę, nimb i na końcu podpis. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienia, udało się wydobyć rysy z pisanego
oblicza świętego. Uczestnicy poznali nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z
ikonopisarstwem, poznali znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa.

Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisali ikonę Świętego Mikołaja to jednak każda ikona była inna, gdyż każdy z uczestników wkładał w nią cząstkę siebie.

Uczestnicy wyrazili swoje podziękowania organizatorom i o. Pawłowi Zabrockiemu za poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i matuszce Lilli za troskę i słodkie poczęstunki jakimi raczyli każdego dnia warsztatów. Własnoręcznie wykonana ikona to pamiątka wspólnego trudu uczestników warsztatów, które z Bożą pomocą udało się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś podejmie naukę w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał o.
Paweł Zabrocki. Uroczysta dla uczestników warsztatów chwila poświęcenia ikon nastąpiła dn. 17 września br. Uczestnicy warsztatów jeszcze raz spotkali się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach by z rodzinami i bliskimi uczestniczyć w św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, aby poświęcone już ikony zabrać do swoich domów.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Zdjęcia i tekst Aleksandra Busłowska