Parafialna pielgrzymka z Dubin do Wilna

Parafialna pielgrzymka z Dubin do Wilna


Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski  odbyła się autokarowa pielgrzymka do Wilna zorganizowana przez parafię pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach.

W dniach 28 – 30 października 2022r  pielgrzymi pod duchową opieką ks. prot. Andrzeja Busłowskiego, proboszcza parafii pw. Zaśnięcia NMP w Dubinach wyruszyli na Litwę. W gronie pielgrzymów były osoby  z parafii w Dubinach oraz min. z Hajnówki, Białegostoku, Werstoku.

Wspólną pielgrzymkę rozpoczęto 28  października  molebnem  przed wyjazdem, sprawowanym w cerkwi parafialnej w Dubinach.  Późnym wieczorem po zakwaterowaniu w monasterskim hotelu pielgrzymi udali się na odpoczynek.

Kolejnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Świętej Liturgii w  Monasterze Św. Ducha w Wilnie. Mieli także możliwość  pokłonić się relikwiom trzech św. męczenników wileńskich: śww. Antoniego, Jana i Eustachego. 

Po nabożeństwie wszyscy udali się na zwiedzanie Wilna: do Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską Matki Bożej, a także min. do katolickiej  katedry św. Stanisława, do  cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkwi św. Paraskiewy, i cerkwi św. Mikołaja. Wspólny spacer był dobrą okazją, by szerzej poznać historię Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Litwie, przybliżyć wiadomości o Prawosławnym Seminarium Duchownym w Wilnie,    podążać szlakiem  wspólnego dziedzictwa kultury. Tego dnia część grupy pielgrzymów udała się także na wzgórze Giedymina, z którego  roztacza się piękna panorama Wilna i górę trzech Krzyży oraz do ogrodu botanicznego.

Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie  całonocnego  czuwania, które sprawował Metropolita Wilna i całej Litwy Innocenty.

Wieczorny spacer po Wileńskim Starym Mieście pozwolił poznać wyjątkowy klimat stolicy Litwy, który tworzą urokliwe uliczki,  zaułki, zabytki architektury

W niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w porannej św. Liturgii w cerkwi klasztornej Św. Ducha. W drodze powrotnej odwiedzili cmentarz na  Rossie,   jedną z najważniejszych narodowych nekropolii. Pełni refleksji i przeżyć duchowych pielgrzymi udali się do Polski. Wspólne spotkanie,  rozmowy, monasterska kuchnia zapewne pozwolą na długo zachować w pamięci ten pielgrzymkowy wyjazd.

Wszystkim pielgrzymom dziękujemy za wspólny czas,  życzymy duchowej radości,  sił i Bożej pomocy w codziennych trudach.

ks. Andrzej Busłowski

Zdjęcia