Podwyższenie Krzyża Pańskiego na Krynoczce

Podwyższenie Krzyża Pańskiego na Krynoczce


Dnia 27 września Cerkiew prawosławna uroczyście obchodzi drugie święto z cyklu 12 wielkich świąt w roku liturgicznym – Podwyższenie Krzyża Pańskiego. Jest to jeden z kilku dni w roku poświęconych na oddawanie szczególnej czci Świętemu Krzyżowi.

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się w przeddzień od całonocnego czuwania sprawowanego przez proboszcza ks. Andrzeja Busłowskiego w asyście wikariusza ks. Marka Litwiniuka. Jest to wyjątkowe nabożeństwo ze względu na obrzęd wyniesienia krzyża na środek cerkwi. Przy słowach  „Krestu Twojemu pokłaniajemsia Władyko i swiatoje Woskresienije Twoje sławim” ( „Krzyżowi Twemu kłaniamy się Władco i święte Zmartwychwstanie Twoje sławimy”), które śpiewane są niejednokrotnie podczas tego święta, wszyscy wierni mogli pokłonić się znakowi naszego zbawienia i zwycięstwa nad grzechem. Zwieńczeniem świątecznych uroczystości była Święta Liturgia wraz z procesją do źródełka, gdzie została oświęcona woda.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował zebranym za wspólną modlitwę, chórowi za uduchawiający śpiew oraz zaprosił wszystkich na ostatnią w tym roku Boską Liturgię na Krynoczce, która odbędzie się w niedzielę 2 października o godz. 9:00.

Zdjęcia